Čo je to amalgám a ako na nás pôsobí?

22.05.2013 15:45

 

Amalgám, ktorý sa rutinne používa ako plomba, sa skladá z tekutej ortute (cca 50%) a zmesi prášku (cca 50%), popričom tento prášok pozostáva z viacerých kovov: 3% ortute, 16% cínu (v starých plombách až 30%), 12% medi a 20% striebra, ako aj z malého množstva niklu, kadmia a pod. V nových plombách tento prášok obsahuje len 1,5% ortute, takže celá plomba obsahuje dohromady až 51,5% ortute.

Často majú ľudia v ústach až 12 amalgámových plômb, čo predstavuje cca 3-4 gramy čistej ortute. Keby sa človeku injekčne podal čo len 1 gram ortute, znamenalo by to už smrteľnú dávku. Také množstvo ortute znášame len preto, lebo ortuť je viazaná v tejto kovovej zliatine a len velmi pomaly sa uvoľnuje do tela.

Naše ústa sú teda také malé laboratórium, v ktorom neustále prebiehajú mechanické, chemické a elektrolytické procesy. Sliny sú elektrolyt, t.z. vodivá tekutina. Skôr či neskôr sú všetky plomby zasiahnuté koróziou, po desiatich rokoch je to už cca 80% všetkých plômb. Korózia zapričiňuje, že sa kovy z plômb uvoľňujú a dostávajú bez zábran do nášho tela.

Rôzne zliatiny v ústach (amalgám, zlato, palladium a i.) okrem iného spôsobujú aj vyššie napätie v ústach a urýchľujú tým korozijné procesy. V priemere každý človek, ktorý má 12 plômb, v priebehu 1 roka prijme asi 560 mg ortute. Po 10. rokoch, keď je už väčšina plômb narušená koróziou, je polovica ortute z plômb preč.

Nielen ortuť, ale aj ostatné amalgámové kovy sú jedovaté: toxické sú aj striebro a meď a najmä cín, ktorý je vysoko toxický pre bunky a nervy a jeho vplyv na organizmus ešte nie je celkom preskúmaný. Hlavným problémom je však ortuť, ktorá je veľmi prchavá a je v plombách zastúpená v najväčšom množstve.

Ortuť a mozog

Ortuť sa vyparuje už pri teplotách 20 stupňov C. V ústach  máme niekedy teploty od 40 – 60 stupňov Celzia! Ortuť je preto neustále z plômb uvoľňovaná, hlavne pri požívaní a žuvaní horúcich potravin a nápojov. Pri žuvaní sa ortuť dostáva spolu so slinami do žalúdka a čreva a vo forme výparov sa dostáva aj do pľúc a cez nos pri vdychovani  priamo do mozgu. 

Cez zubné korene ortuť zasahuje čelust, cez zubné nervy zasahuje centrálny nervový systém a mozog. Popri mozgu a nervovom systéme sú postihnuté najviac orgány, ktoré sú v tele zodpovedné za vylučovanie a čistenie, t.z. pečen, žlčník, obličky, črevá a lymfatický systém.

Kedže zuby a mozog sú si navzájom blízki “susedia”, dostáva sa tento jed veľmi ľahko pomocou krvi do mozgu a prekračuje tak nefiltrovaný cez mozgovú hranicu (závoru). Až po zistenáí tejto skutočnosti sa teda prišlo na to, prečo býva mozog najviac postihnutý a prečo sa v ňom nachádza najviac ortute.

V mozgu sa ortuť viaže s proteínom a v tejto forme môže len veľmi ťažko mozog opustiť. Pitvy dokázali, že nositelia amalgámových plômb mali v mozgu, najmä v hypofíze také množstvo ortute, ktoré zodpovedalo počtu plômb v ich ústach. T.z. čím viac plômb v ústach, tým viac ortute v mozgu, popričom dnes sa už vie rozoznať ortuť získaná z iných prameňov (napr. strava, voda) a ortuť z amalgámových zliatin.

To, čo sa v mozgu našlo pri pitvách, bola jednoznačne ortuť z plômb. V mozgu môže ortuť poškodiť celý limbický systém, ktorý je zodpovedný za spánkové a bdiace centrum, riadenie pamäti a tiež spracovanie emócií.

V nervovom systéme sa tento jed ukladá pozdĺž nervových dráh a spinálnych nervov v mieche a pozdĺž trigeminusových nervov v mozgu a mieche. Mnohé choroby nervového pôvodu ako napr. multiple sklerosis alebo parkinsonová choroba môžu tak mať svoj pôvod v otrave amalgámom.

Príznakom poškodenia hypofízy (mozgová žlaza) ortuťou,  je nárast potreby močenia a to aj v noci. Tak isto aj v obličkách sa ortuť viaže s proteínmi a môže tak zapričiniť ich tažké poškodenie.  Telo vylučuje jedy hlavne cez črevo, a tak je prirodzené, ze aj tento orgán býva poškodený. Nečudujte sa preto, ked nastanú problémy, ako napr. zápal črevnej sliznice, narušenie črevnej flóry, pliesne a pod.

Ortuť, srdce, cievy a ženské orgány

Taktiež srdce a krvný obeh su rušené vo svojej aktivite vplyvom ortute. Nasledovne môže prísť  k problémom súvisiacim so srdcovou činnosťou, ako napr. narušenie srdcoveho rytmu a pod.

Prítomnosť ortute v ženských orgánoch sa prejavuje tvrdnutím tkaniva a tvorením cýst a polypov. U tehotných žien ortuť preniká cez placentu, ktorá by mala dieťa chrániť pred skodlivými vplyvmi. Vedci namerali vo fetuse cca. 20% väčšie množstvo ortute ako u jeho matky.

Nervový systém tela dieťaťa môže byť teda už od jeho narodenia poškodený (a ak nie je poškodený ortuťou z amalgámu, dorazia ho dávky ortute vo vakcínach. Poznámka KPM).

Civilizačná choroba – otrava amalgámom – poškodzuje teda nielen jednú generáciu, ale tieto škody prechádzajú na ďalšie pokolenia. Deti, ktoré už prišli na svet s ortuťou v tele, reagujú veľmi citlivo na založenie dalšieho amalgámu do zubov!

Prečo sa zdravotné problémy u ortuti neprejavujú hneď?

Potom čo ste si prečítali, aké škody amalgám v organizme spôsobuje, sa určite čudujete, prečo mnohí z nás, ktorí majú plné ústa amalgámu ešte polomŕtvi neodpadli. Naštastie k tažkým a viditeľným otravám dochádza len zriedkavo.

Po prvé je to preto, že naše telo tento jed nevstrebáva celkom, ale ho z časti vylučuje a po druhé preto, že pokiaľ sme zdraví, naše telo má ohromnú schopnosť sa samo očisťovať, je to jeden fantastický samočistiaci stroj. Nesmie však byť pretažený. Niektorí ľudia majú málo, iní zas veľa plômb v ústach, niektorí majú malé, iní veľké diery v zuboch.

Mnohí majú v ústach aj rôzne amalgámové zmesi. Pred pár rokmi si ich zubári miešali sami, dnes si ich môžu kúpiť od farmaceutických firiem už hotové. Niektorí z nás majú pevné zdravie, iní menej. Existuje teda veľmi veľa príčin, prečo sú niektorí postihnutí menej a iní viac. Naše telo musí denne spracovať a vylúčiť len malé množstvo ortute.

To sa mu darí po urcitý čas celkom dobre.  Avšak, príde operácia, choroba, nadmerný stres, k tomu znečistené životné prostredie, kedy je ochranný systém oslabený a telo začína amalgámové jedy ukladať. Dlhé roky sa nič nedeje, kým sa “sud nenaplní.” Symptómy ľahkej otravy väčšina ľudí možno ani nezbadá.

Akútne otravy sú ľahšie rozoznateľné, pretože prechod od zdraveho stavu do stavu choroby je veľmi nápadný a rýchly. V tomto prípade ľudom  po návšteve zubára a po založení novej amalgámovej výplne, príde nevoľno, alebo dostanú hnačku či bolesti hlavy atď.

V nasledujúcom zozname symptómov otravy sa môžete sami otestovať. Je to veľa symptómov, ktoré jednotlivo môžu byť aj následkom iných ochorení. To najzákernejšie pri tejto otrave je, ze neexistuje jeden typický symptóm, ktorý ju dokazuje, ale je to kombinácia mnohých príznakov.

Prejavy otravy ortuťou

Nie všetci ľudia reagujú na otravu rovnako. Prečítajte si tento zoznam a poznačte si, čo sa vás týka.  Ak sú to viaceré príznaky naraz, je veľká pravdepodobnosť, že ste postihnutý aj vy. (Symptómy, napísané hrubšími písmenami som mal aj ja sam)

Krvácanie ďasien, paradentóza, zápaly ďasien

Bolesti zubov a čeľusti

Horká kovová chuť v ústach, zápach z úst

Časté pupáky, ranky alebo „žaby“ v ústach

Napínanie žuvacích a tvárových svalov

Obmedzená pohyblivosť čeluste, vŕzganie a praskanie čelustí pri pohybe

Tlak v hlave, bolesti hlavy, migréna

Zahmlená hlava, pocit vidieť svet spoza záclony

Častá únava a vyčerpanosť

Problém s koncentráciou

Problém s rozpamätávaním sa a s pamäťou

Problém so spaním, nespavosť

Časté stavy pocitu bez energie, depresie

Nárazové zmeny nálad, strach, hamblivosť, popletenosť

Závrate, nerozhodnosť

Problém s pokožkou

Alergie

Časté zápaly hrdla alebo nosových dutín

Slzenie očí

Problém so zrakom, napr. dvojite videnie

Pocity tlaku v bruchu, nafúknuté brucho

Zápchy, hnačky, alebo oboje navzájom sa striedajúc

Nechutenstvo

Je vám zle, ked ste hladný

Bolesti a kŕče v črevách

Trasenie svalov, unavené svaly, bolesti svalov

Kŕče v nohách

Bolesti kĺbov, reuma, bolesti končatín

Opuchnuté lymfatické uzliny, najmä v oblasti hlavy a krku

Tŕpnutie a bolesti  šije

Bolesti v oblasti srdca

Narušený srdcový rytmus, nepravidelný tĺkot srdca

Pomalé dýchanie, najmä nadýchnutie pripadá tažko

Často studené ruky a nohy

Všeobecná náklonnosť na infekčné choroby

Časté močenie, aj v noci 

Myslite na to, že aj symptómy, ktoré prichádzajú len v určitych fázach, sú pre otravu ortuťou tiež charakteristické. Okrem hore uvedených symptómov sú u ľudí s otravou pozorované i nasledujúce ťazkosti:

Oči, uši, chuťové a čuchové vnemy:

Tupý pohľad, neostré videnie, dvojité videnie, šedý zákal, oslepnutie, zmena pigmentu v oku, poškodený sluch, pískanie v ušiach, celkové zhoršenie sluchu, zápaly stredného ucha, zápach z úst, citlivosť na dym, zníženie prip. totálne vypadnutie chute a čuchu 

Štítna žľaza:

Zvýšená alebo znížená funkcia, tvorenie hrčiek, nadmerné potenie, strata na váhe, problém so spánkom 

Obličky, močové cesty:

Časté močenie, náklonnosť na zápal močových ciest a prostaty, tvorenie vody v tele, tupá bolesť v spodnej časti chrbta, opuchy obličiek, smäd, pohyblivé hodnoty magnézia a vápnika 

Žalúdok, črevo, pankreas:

Nafuknuté brucho, časté nevoľnosti a zvracanie, zápaly žalúdka, čriev, slinivky brušnej (pankreas), chronický zápal slepého čreva alebo zápaly v jeho oblasti 

Pečeň, žĺčnik:

Bolesti v oblasti pečene, rôzne poškodenia pečene, žltkastá pleť, bledá mäkká stolica, žĺčnikové kamene a iné problémy so žĺčnikom 

Pohlavné orgány:

Cysty, polypy, zápal vaječníkov a maternicovej steny, PMS syndróm (silné bolesti v podbruší, prsiach krátko pred menštruáciou), nepravidelný menštruačný cyklus, neplodnosť, impotencia, rakovina prostaty 

Srdce, pľúca, krv:

Nepravidelný, slabý tĺkot srdca, časté búšenie srdca, plytké nádychypocit zviazaného  hrudného koša, anémia  

Koža:

Alergie, akné, citlivosť na kovy, vyrážky, svrbenie, hrčky v koži 

Hlava, ústa, čeľusť, oblasť krku:

Horiaci jazyk, napuchnutý s otláčkami zubov po stranách, kývajúce sa zuby, amalgámové tetovanie v ďasnách (malé fialkasté bodky a fliačiky), strpnuté oblasti v ústach a čeľustiach, problém s prehĺtávaním, tŕhanie svalov na tvári, pocit tepla v hlave,  pocit, že vám hlavu ťahá dozadu, zápaly nosových, čelových dutín, zápaly čeluste, ďasien, vypadávanie vlasov, zmena štruktúry vlasov – ostanú tvrdé a rozdvojené

Mozog, nervový systém:

Mozgová skleróza, slabá pamät až úplné výpadky pamäte, miešanie a vypadávanie slov, nelogické úkony, totálna citová otupenosť, nevysvetliteľné záchvaty plaču, zvýšené svalové reflexy, večné vnútorné nápätie a nepokoj, malá výkonnosť, práca s hlavou pripadá tažko, večná únava a preťaženosť.

Ďalej sú to ochorenia centralného nervového systemu a vegetatívneho systému, trigeminusneuralgia, toxické zápaly mozgovej blany, chronický syndróm  únavy, zmena písma, myšlienky na samovraždu,  škody na hypofíze, hypothalame, limbickom systéme, nádory v mozgu

Na záver

Toto množstvo symptómov potvrdzuje len to, aké obrovské škody môže dlhoročná chronická otrava ortuťou v organizme spôsobiť.  Možnože ste mali doposiaľ štastie a ochránili ste svoje zdravie intaktnou imunitou. Alebo máte po prečítaní tohoto zoznamu pocit, že aj vy môžte byť postihnutý? 

Veľmi vám držím palce, aby ste patrili do skupiny “neotrávených”. Myslite však na to, že amalgám je “časovaná bomba” v našom chrupe, ktorá môže každú chvíľu vybuchnúť.  A všetkžm tym, ktorý majú podozrenie, že sú otrávení, by som chcela dodať odvahu.

Nebojte sa pozrieť tejto chorobe do očí a rozhodnúť sa takpovediac “zub za zub” a popasujte sa s ňou. Zodpovednosť za vaše telo  a zdravie leží len a len vo vaších rukách, tú nemôžete predať žiadnemu zubárovi, doktorovi ani doktorke.

Aj keď by sme mohli byť veľmi nahnevaní na tých, ktorí nám desaťročia vkladali do zubov tieto kovy, nemusíme im hneď pri budúcej návšteve hneď “zahrýznuť do prstov”. Ale “ukážte im zuby” v prípade, ak by opäť prišli s amalgámom a informujte ich obsiahle o svojích problémoch s otravou.

Držím vám palce!

Svetlana Wenzl

Poznámka Kampane

Ak sa rozhodnete pre výmenu amalgámových plomb za biele, potom odporúčame počas výmeny dodržiavať zopár dôležitých rád:

1. Zaobstarajte si Kombuchu a Chlorellu alebo Spirulinu. Približne týždeň pred výmenou ich začnite užívať (stačí jednu z nich). Chlorella a Spirulina vaše črevo čiastočne prečistí a pripraví na ďalšiu detoxikáciu.

2. Počas vyberania amalgámovej plomby u zubára vŕtačkou sa bude tvoriť veľké množstvo prachu a drobných čiastočiek. Zubár ich bude síce hneď odsávať, no aj tak sa mnohé môžu dostať do pľúc alebo žalúdka.

Pre minimalizovanie kontaminácie dýchajte nosom, nie ústami. Tiež sa snažte neprehltávať sliny. Po dokončení vŕtania si ústa čím skôr vypláchnite vodou.

3. Nasledujúce 2 až 3 týždne po zákroku pokračujte v konzumácii Chlorelly alebo Spiruliny. Tie vo vašich črevách naviažu zbytky ortuti, ktorú ste mohli počas vyberania plomby nechtiac prehltnúť. K tomu pridajte tiež Kombuchu, ktorá pomôže vyplaviť ortuť už vstrebanú do krvi a ostatných tkanív.

Detoxikácia organizmu predstavuje zbavenie organizmu od usadených ťažkých kovov a súčasného odstránenia tzv. ”ložiska” – amalgámových výplni. Prevádza sa pomocou tzv. komplexotvorných látok, ktoré dokážu ortuť viazať a vylúčiť z organizmu. Existujú viaceré možnosti detoxikácie, napr. pomocou  DMPS, DMSA, Glutation, Chlorella alebo Koriander.

DMSA a DMPS

Dimercaptobernsteinova kyselina (DMSA) je podobne ako dimercaptopropansulfonova kyselina (DMPS) di-thiol. Sírovo – kyslíkové konce molekúl oboch týchto kyselín sa ponúkajú ako vhodní partneri na viazanie ťažkých kovov. DMSA viaže ťažké kovy a vo veľkej miere ich vyvádza hlavne cez ľadviny a ostatné vylučovacie orgány.

Hlavné rozdiely v pôsobení  DMSA a DMPS:

- DMSA je menej toxické ako DMPS

- DMSA je viac účinné proti organickej ortuti ako DMPS

- DMSA viaže ťažké kovy hlavne v črevách a v pečeni, DMPS predovšetkým v obličkách

- DMSA prechádza na rozdiel od DMPS vďaka svojej molekulovej štruktúre aj cez mozgovo – krvnú bariéru. V pokusoch na zvieratách sa jedine pomocou DMSA podarilo zmobilizovať ortuť usadenú v mozgu.

- DMSA viaže  ťažké kovy v nasledovnom poradí: Cd-Pb-Fe-Hg-Zn-Ni (kadmium – olovo – železo – ortuť – zinok – nikel), u DMPS sú zinok  a meď viazané ešte pred ortuťou.

- Možnosť alergie je u DMSA oveľa menšia ako u DMPS, takže sa DMSA hodí aj na dlhšie užívanie.

Podľa najnovších dát je detoxikácia s DMSA vysoko efektívna a pre organizmus pacienta malo zaťažujúca. DMSA prekračuje mozgovo – krvnú bariéru a slúži tak k vnútrobunkovej detoxikácii usadenej ortuti v mozgu.

DMSA je povolený americkou organizáciou Food and Drug Administration (FDA) pre liečbu a otravu olovom u deti a je považovaný  pre túto populáciu ako bezpečný a overený preparát.

Cesnak medvedí je 3 až 4 krát účinnejší ako cesnak, pôsobí preventívne proti chorobám srdca a krvného obehu, rakovine, posilňuje tráviace funkcie a môžeme ho nasadiť proti parazitom a iným pôvodcom. Cesnak medvedí i chlorella môžu ale vyňať ortuť len z tkanivových väzieb.
Koriander
Jedine vňať koriandra má podľa doterajších znalostí efektívne detoxikačné účinky na ortuť z úložiska v bunkách a v nervovej sústave. Účinná je jedine čerstvá vňať, ktorá pochádza z ekologického pestovania, aby ďalej nepašovala do tela jedy. Detoxikačná substancia je zrejme ľahko prchavá aromatická látka, ktorá sa rýchlo dostáva do mozgu a otvára iónové kanáliky v nervových bunkách. Ortuť, ktorá je viazaná na bunky, môže byť teraz transportovaná von za predpokladu, že tu je koncentračný spád, tzn., Že tu je viac ortuti vo vnútri buniek ako vonku vo väzivovom tkanive. To je tiež dôvod, prečo musí byť najprv uvoľnená ortuť z väzivového tkaniva pomocou chlorelly a cesnaku medvedieho, skôr než sa vyťahuje z buniek. Dôležité: pretože koriander v najkratšej dobe posunie veľa ortuti do väzivového tkaniva, môže dôjsť pri predávkovaní k silným prejavom otravy. Preto sa musí pri použití koriandra použiť vždy súčasne chlorella a cesnak medvedí. Potom môže byť získaným ťažký kov "vyzdvihnutý" z väzivového tkaniva a vylúčený. Koriander nesmie byť nikdy použitý za existencie amalgámových plomb, pretože by telo ortuť roznieslo, sem a tam a telo by potom vykazovalo silné symptómy otravy.
Viac ako polovica pacientov s chorobami z amalgámu môže s dostatočným príjmom koriandra začať až po pol až jednom roku po vyvedení ortuti pomocou cesnaku medvedieho / chlorelly.

https://www.youtube.com/watch?v=9ylnQ-T7oiA

 

https://www.youtube.com/watch?v=hqIdGwAMxxs