Čo je diabetes melitus ?

23.05.2013 14:38

Cukrovka ( diabetes mellitus) je chronické, doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo  ale aj v Slovenskej republike neustále narastá.  Dnes hovoríme o  cukrovke ako o epidémii tretieho tisícročia. V súčasnosti  sa  počet diabetikov vo svete odhaduje na  140 miliónov a podľa prognostických štúdií sa ich počet o 25 rokov zvýši na 300 miliónov.

Cukrovka je choroba látkovej premeny. Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi (hyperglykémia). Zvýšenie hladiny krvného cukru (hyperglykémia) je následkom poruchy vylučovania inzulínu a/alebo účinku inzulínu v cieľových tkanivách. Pri cukrovke okrem nedostatočnej  premeny cukrov v organizme dochádza aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Zvýšené hodnoty krvného cukru v priebehu rokov vedú k poškodeniu ciev. Postihnutie malých ciev (diabetická mikroangiopatia)  sa prejavuje zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov. Zmeny na veľkých cievach  (diabetická makroangiopatia)  zapríčiňujú  nedokrvenie končatín, srdca a mozgu.

Na reguláciu hladiny cukru v krvi je nevyhnutná prítomnosť hormónu inzulínu. Inzulín sa produkuje v tzv. B- bunkách Langerhansových ostrovčekov v podžalúdkovej žľaze (pankrease).   Z pankreasu sa inzulín vylučuje do krvi  a potom sa naviaže na inzulínové receptory  na povrchu rôznych buniek ( predovšetkým svalových , tukových, pečeňových buniek).   Naviazaním  inzulínu na svoj receptor sa glukóza dostáva do  buniek.  Inzulín  predstavuje kľúč , ktorý otvára bunku pre glukózu. Pri cukrovke  cukor z potravy nemôže byť vychytaný bunkami, zostáva teda v krvi,  a preto má  neliečený  diabetik trvalo vysokú hladinu cukru v krvi (hyperglykémiu). Keď je hladina cukru  v krvi veľmi vysoká, časť cukru  prechádza do moča. Odtiaľ je  názov diabetes – čo znamená  pretekať a  mellitus čo je sladký ako med.

Rozoznávame  2  základné typy cukrovky :

Cukrovka 1. typu: tento typ cukrovky je  podmienený imunologicky,  organizmus vytvára protilátky proti  vlastným B-bunkám Langerhansových ostrovčekov podžalúdkovej žľazy (pankreasu) - ktoré v zdravom  organizme produkujú hormón  inzulín.  Nastáva porucha systému odolnosti,  organizmus akoby bojoval sám proti sebe. Dochádza k pomalšiemu  alebo rýchlejšiemu  usmrcovaniu týchto B-buniek , čo vedie k úplnému zániku tvorby inzulínu. Pacienti  s týmto typom cukrovky sú životne závislí na  dodaní hotového inzulínu do organizmu v podobe injekcie.  V prípade  jeho nedodania zvonka  by došlo k rýchlemu rozvratu vnútorného prostredia , bezvedomiu a smrti pacienta. Vyskytuje sa najčastejšie u detí a mladých  dospelých , môže sa však vyskytnúť aj  u jedincov starších ako 30 rokov. K typickým klinickým príznakom   cukrovky 1. typu patrí zvýšený smäd, časté močenie, nevysvetliteľné chudnutie.

Cukrovka 2. typu: tento typ ochorenia predstavuje viac ako 90% všetkých  prípadov cukrovky. Začína sa väčšinou po 40 roku života, avšak v posledných  rokoch sa táto hranica  posúva aj do mladších vekových skupín Cukrovka 2. typu  je podmienená  nerovnováhou medzi produkciou inzulínu v B- bunkách pankreasu  a účinkom  inzulínu v cieľových tkanivách ( svalové, tukové, pečeňové tkanivo). Cukrovka  2. typu je typické civilizačné ochorenie. Musíme mať pre ňu určité dedičné ( genetické)  dispozície ale tie má možno tretina populácie a nie všetci ochorejú.  Aby však  vznikla cukrovka 2. typu  dôležitú  úlohu hrajú faktory vonkajšieho prostredia. Najdôležitejším  vonkajším faktorom je nadváha a obezita, ktorú má  60-90% týchto pacientov.  Pri cukrovke 2. typu sú klinické príznaky zvyčajne  menej výrazné ako pri cukrovke 1. typu.  Často ochorenie môže prebiehať mesiace až roky skryto a  manifestuje  až komplikáciami ( napr. príznakmi poškodenia nervov). Na cukrovku 2. typu treba myslieť aj pri rôznych  opakujúcich sa kožných a močovo-pohlavných infekciách. Niekedy môže viesť k diagnóze svrbenie. K odhaleniu môže dôjsť aj pri očnom vyšetrení pre poruchu zraku. Často sa cukrovka 2. typu diagnostikuje počas  pobytu v nemocnici pre úplne iné  ochorenie ( napr. pre srdcový infarkt, porážku).

Cukrovka a vhodné potraviny

Vhodnou potravou a správnou životosprávou môže diabetik prispieť k dosahovaniu lepších výsledkov v kontrole glykémie, znížiť hrozbu komplikácií tohto ochorenia a taktiež si predĺžiť a skvalitniť život.

Obmedziť, alebo vylúčiť by mal diabetik glukózu, med, čokoládu, biele pečivo. Taktiež tuky živočíšneho pôvodu, mäso, mäkkýše, mlieko, soľ, alkohol.

Odporúča sa strava bohatá na vlákninu, komplexné uhľohydráty (škrob),nízky obsah tukov. Preferovať tuky rastlinného pôvodu. V obmedzenom množstve je možné sladiť ovocným cukrom- fruktózou.

Zelenina je bohatá na vlákninu, antioxidanty a fytochemikálie s liečivými vlastnosťami a výhodou pre diabetika je nízky podiel uhľohydrátov.

Veľmi prospešný je pre diabetikov  zeler, ktorý obsahuje glykokvín – látku s podobným účinkom ako inzulín, ktorá znižuje hladinu cukru v krvi. Glykokvín obsahuje aj cibuľa a má tiež vplyv na zníženie krvnej glukózy. Artičoka obsahuje ďalšiu užitočnú látku – cynarín, s priaznivým vplyvom na detoxikáciu pečene, je vhodná pri žlčníkových problémoch a taktiež pomáha redukovať hladinu glukózy v krvi. Zemiaky obsahujú komplexné uhľohydráty, ktoré sa na glukózu premieňajú veľmi pomaly – počas troch až štyroch hodín trávenia v črevách. Tak nespôsobujú náhle zmeny v hladine krvnej glukózy a diabetici ich preto v obmedzenom množstve dobre znášajú. Hlávkový šalát obsahuje veľmi málo uhľohydrátov, diabetici ho môžu jesť bez obmedzenia. Čakanka je veľmi vhodná, keďže obsahuje fruktózu ( inulín je polymér fruktózy).

Ovocie je treba konzumovať v kontrolovanom množstve, aj keď obsahuje fruktózu.

Medzi ovocie patrí aj avokádo, ktoré má vysokú biologickú hodnotu. Napriek tomu, že obsahuje cukor vo forme monosacharidov pre diabetikov je aj tak prospešné. Pomáha udržiavať hladinu glykémie, taktiež znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Celozrnné obilniny spĺňajú dietetické požiadavky u diabetikov . Pomáhajú udržovať optimálnu hladinu glukózy, ktorá sa počas trávenia uvoľňuje pomaly. Pšeničné klíčky sú pre diabetikov veľmi prospešné, obsahujú vysoký podiel vitamínu B1 a E.

Strukoviny ,hlavne sója obsahuje až 36% bielkovín ( viac ako mäso a mlieko)

a málo škrobu. Sú veľmi vhodné pre diabetikov.

Orechy obsahujú vysoké percento vitamínu B a E. Keďže majú veľa tuku, treba ich konzumovať v obmedzenom množstve, denne najviac 1 polievkovú lyžicu. Pri dodržaní tohto pravidla sú veľmi vhodné pre diabetikov.

Huby majú nízky obsah uhľohydrátov, ale vysoký podiel bielkovín a vitamínu B. Pri pokusoch sa zistilo, že konzumáciou húb (šampiňóny) sa znižuje potreba inzulínu na reguláciu krvnej glukózy.

Zázvor, škorica, kurkuma - chránia pred poškodením vysokými hladinami cukru

V najnovšej klinickej štúdii z roku 2008 bola hodnotená účinnosť 17 rastlín použiteľných v liečbe diabetes zameraná na schopnosť znižovať tvorbu glykačných produktov. Najúčinnejšími sa ukázali extrakty zo zázvoru, škorice a kurkumy, zatiaľ čo extrakty čierneho korenia, zeleného čaju, jabĺk , bazalky a kôry citrónu znižovali tvorbu miernejšie. Následne sa vybrané najúčinnejšie extrakty zázvoru, škorice a kurkumy testovali v laboratórnych podmienkach metódou použitia fruktózy a proteínov zvieracej očnej šošovky sledujúcou ovplyvnenie tvorby glykačných produktov.

Extrakty zázvoru, škorice a kurkumy účinne chránili proteíny očnej šošovky pred poškodením podaním vysokej dávky fruktózy. Tvorba glykačných produktov v očnej šošovke bola znížená o 40 až 90% pri koncentráciách extraktov 1mg/ml.

Tieto pokusy ukázali že rastliny ktoré sú veľmi dobre znášané môžu byť zdrojom bezpečných fytochemikálií použiteľných v liečbe redukujúcej škodlivé následky spojené s tvorbou glykačných produktov pri cukrovke. (Zdroj: Saraswat M et al,.British Journ. Nutrition. 2008 Nov, 6 :1-8)

Škorica sa používa v tradičnej medicíne ako prírodný prostriedok znižujúci hladiny cukru. Viac o vplyve škorice na hladiny cukru si prečítajte v článku:  Účinky škorice

 

Gurmar - tradičný indický prírodný liek na diabetes

Gurmar sa používa v tradičnej Indickej medicíne v liečbe cukrovky viac ako 2000 rokov. Hlavné liečebné použitie rastliny v regióne Indie je pri začínajúcej cukrovke, kedy je čiastočne znížená schopnosť pankreasu vytvárať inzulín (diabetes nezávislý od inzulínu). Znižovaním nadmerne zvýšenej hladiny cukru sa zabraňuje vzniku toxických glykačných produktov. Gurmar nielen znižuje hladiny cukru ale dokonca dokáže obnoviť tvorbu inzulínu a tým úplne vyliečiť z cukrovky. Viac informácií o účinkoch prírodného antidiabetika si prečítajte v článku: Gurmar

Horká tekvička

Horká tekvička pôsobí rovnako ako chróm, zlepšuje využitie krvného cukru a zlepšuje glukózovú toleranciu – schopnosť prenášať cukor z krvi do buniek.
100ml šťavy horkej tekvičky zlepšilo glukózovú toleranciu o 73% (J Ethnopharmacology 17 (1986) 277-282). V nasledujúcej štúdii vodný extrakt horkej tekvičky znížil hladinu krvného cukru o 54 % (Phytotherapy Res 7, 4 (1993): 285-289).

Ďaľšou veľmi cennou vlasnosťou horkej tekvičky je stimulácia tvorby a nárast počtu beta-buniek pankreasu. Beta bunky vytvárajú inzulín. Autori experimentálnej štúdie na zvieratách zistili schopnosť obnovy beta buniek po podávaní extraktov horkej tekvičky (Diabetes Res Clin Pract 40, 3(June 1998):145-51).


Hypoglykemický účinok bol dokázaný pri použití všetkých častí rastliny, najvýraznejší je však pri konzumácii plodov, kde sa nachádza najviac steriodných saponínov – charantínov, alkaloidov a inzulínu podobných proteínov.

Viac o všeobecných účinkoch a použití si prečítajte v sekcii:  Horká tekvička

Viac o mechanizme farmakologických účinkov Gurmaru a Horkej tekvičky si prečítajte v sekcii:   Prírodné inhibítory DPP-4
 

Flavonoidy

Flavonoidy patria medzi účinné prirodzené zdroje inhibítorov aldoreduktázy (ARI). V jednej z klinických štúdií flavonoidy kvercetrín a miricetín vykázali významné spomalenie vzniku očného kataraktu spôsobeného vysokou hladinou cukru - galaktózy. V inej experimentálnej štúdii flavonoidy epigallokatechín, quercetrín, quercetrín-2-acetát, quercetrín, rutín, hesperidín, hesperidín chalkón a naringinín preukázali rôzny potenciál tlmiť aktivitu aldoreduktázy.

 

Lesklokôrovka ploská - Ganoderma applanatum

Táto drevokazná huba rastie celý rok na živom aj mŕtvom dreve lístnatých stromov, prednostne na tlejúcom dreve. Štúdia kórejských výskumníkov z roku 2005 zistila potenciál vodných a liehových extraktov z tejto huby inhibovať aldoreduktázu pri streptozolocínom vyvolanej diabetes na zvieracích modeloch. (Zdroj: Phytotherapy research.2005, vol. 19, p. 477-480)
Prirodzené fytochemikálie obsiahnuté v Lesklokôrovke ploskej majú schopnosť ochraňovať pred poškodzovaním tkanív glykačnými produktami pri cukrovke.

 

Významný prínos pre cukrovku
Diabetikom prospieva diéta bohatá na tuky s jednou nenasýtenou väzbou, ktoré sa nachádzajú v olivovom, sójovom a repkovom oleji, sóji, avokáde, vo vlašských orechoch či v mandliach. Tieto tuky majú pre cukrovku veľmi významný prínos, pretože znižujú glukózu v  krvi a hladinu škodlivých krvných lipidov.

Esenciálne mastné kyseliny hrajú prím medzi potravinovými doplnkami účinnými u cukrovky. Ide o látky, ktoré ľudský organizmus nevytvára, takže sa musia, podobne ako vitamíny, získavať z potravín. Najviac známy je olej z pupalky dvojročnej (dostať v lekárni), ktorý znamená prielom v prírodnej liečbe dvoch závažných komplikácií cukrovky: diabetickej neuropatie a retinopatie. Treba však zdôrazniť, že účinné sú až veľmi vysoké dávky (6 g/deň).

Alfou a omegou je správny výber sacharidov
V súčasnosti sa obsah sacharidov v strave diabetikov zvyšuje, avšak ich výber je presnejší a prísnejší. Sacharóza ako sladidlo sa úplne vynecháva. V krajnom prípade sa pripúšťa malé množstvo (do 5 %), ktoré sa však musí presne zakomponovať do stravy.

Prírodný cukor sa nahradzuje rôznymi sladidlami, ktoré sa rozdeľujú na dve základné skupiny:
♣ neenergetické sladidlá - najdôležitejšie sú sacharín, cyklamáty, aspartam a acesulfan draselný.
♣ energetické sladidlá – majú energetickú hodnotu podobnú sacharóze, avšak na rozdiel od glukózy a sacharózy vzostup glykémie je po ich použití nižší, podobný polysacharidom; patrí sem fruktóza, cukornaté alkoholy – sorbitol a xylitol. Tieto sacharidy sa do buniek dostávajú bez inzulínu!

Fruktóza, ktorá sa nachádza v mede a ovocí, má výhodu v tom, že do určitej miery nepotrebuje inzulín. Zvyknime si preto sladiť medom. POZOR! Pre obéznych diabetikov len vo veľmi obmedzenom množstve. Vhodnejšie je uprednostňovať zložité sacharidy, predovšetkým vo forme:
• škrobu – tvorený z  jednotiek glukózy (obiloviny, strukoviny, ryža, menej zemiaky a zelenina),
• inulínu – tvorený z  jednotiek fruktózy, ľudský organizmus ho nemetabolizuje  (topinambury, artičoky, koreň čakanky, púpavy a z ich výrobkov – cigorka),
• nestráviteľnej vlákniny – polysacharidy ako celulóza a hemicelulóza, ktoré podporujú pohyb čriev (v obilninových šupkách, čiastočne v zelenine a ovocí),
• rozpustnej vlákniny – pektínu, ktorý spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a  tým spomaľuje aj vstrebávanie sacharidov zo stravy. Odporúčaný príjem pektínu je 20 g na deň. Zdrojom pektínu sú niektoré druhy ovocia  (citrusové ovocie, brusnice, ríbezle, marhule, egreše, jablká, jahody, slivky, banány) a  zeleniny (špenát, mrkva, kapusta, reďkovka a zelená fazuľka).

Typické príznaky cukrovky

 • nadmerné močenie
 • smäd
 • úbytok hmotnosti navzdory nadmernému prísunu jedla
 • únava
 • častejšie infekcie
 • zápaly močového a pohlavného ústrojenstva
 • poruchy videnia
Našťastie mnohé potraviny majú schopnosť znižovať zvýšenú hladinu cukru v krvi a tým napomáhajú zdravšiemu životu ľudí s cukrovkou. A dokonca poznáme aj mnohé rastliny, ktoré majú túto schopnosť. Nuž nielen umelé dodávanie inzulínu, ale skúste aj:

Z rastlín napomáhajú ľubovník bodkovaný, baza čierna, plod jalovca, koreň púpavy, semeno ostropestreca mariánskeho, koreň nátržníka, plody feniklu, listy čučoriedok či nálev z orechových listov. Ale najlepšie je použiť zmesi týchto byliniek pripravené skúsenou bylinkárkou podľa typu a závažnosti vášho problému. Žerucha ako posýpka v polievke, či na nátierkách - odporúčaná 1 čajová lyžička denne - výborná vec!

Ovocie - ideálom je grapefruit či jahody. A taktiež melón, slivky, banány. Napríklad tiež sušené brusnice alebo čučoriedky sú plody, schopné znižovať cukor v krvi.

Zelenina - baklažán, uhorka, hlávkový šalát, tekvica, cukina a pravidelná konzumácia surovej či kyselej kapusty dokáže veľmi napomáhať. Cibuľa a cesnak ako tradičné liečebné prostriedky nesklamú ani pri cukrovke.

Strukoviny, ktoré majú schopnosť pomaly uvoľňovať živiny. Napríklad sója či sójové produkty ako tofu syry, nátierky, šošovica.

Obilniny taktiež pomaly uvoľňujú energiu, čiže sú vhodné. Napríklad ovos a vločky z neho.

Potraviny: ryža natural, celozrnné potraviny - obsahujú veľa vlákniny, tá spomaľuje vstrebávanie cukrov, čiže potrebujete zvýšiť príjem vlákniny. Jablčná vláknina je tiež vhodná.

Koreniny: kurkuma, škorica, klinček, bobkový list. Používajte kari, indickú zmes korenia, je výborná pri cukrovke.

Vitamíny: Zvýšte príjem vitamínov skupiny B - napríklad Pangamin BiFi. V pšeničných klíčkoch a otrubách nájdete potrebný chróm, horčík a aj zinok. Sú veľmi dôležité pri harmonizácií vstrebávania cukrov, zvýšte ich príjem. Horčík nájdete v obilovinách či fazuli, chróm prirodzene v pivovarských kvasniciach, syroch, celozrnnej múky, zemiakoch. Zinok nájdete v tekvicových, sezamových semenách, hubách, kuracom mäse, šošovici, obsahuje ho aj kakao.

A to najúčinnejšie na záver - začnite sa viac pohybovať, plávať, bicyklovať. Pohyb je pri cukrovke jedna zo základných rád.
 

Hlavné zásady zdravého stravovania pri cukrovke:

 • správne zloženie diéty – čo sa týka obsahu cukrov, tukov a bielkovín (B),
 • jesť pravidelne 4 až 6 ráz denne, častejšie a menšie množstvá,
 • vylúčiť zo stravy ľahko vstrebateľné cukry (biely cukor), ako zdroj energie využívať potraviny obsahujúce cukor v prirodzenej forme a škrob (pečivo, cestoviny, ryža, ovocie, zelenina, mlieko,
 • znížiť príjem celkového množstva tukov, uprednostňovať tuky rastlinného pôvodu a nízkotučné mliečne výrobky,
 • vhodné sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, vločky) – pri ich konzumácii nedochádza k vysokému vzostupu hladiny krvného cukru a dlhšie pretrváva pocit sýtosti,
 • nutný je dostatočný príjem tekutín vo forme vody, sódy, vybraných minerálok, čajov, diabetických limonád; nevhodné sú nápoje sladené cukrom (kofola, kola, tonik...) a nadmerné požívanie alkoholických nápojov (riziko hypoglykémie),
 • obmedziť príjem kuchynskej soli – zvyšuje krvný tlak, namiesto soli možno jedlá ochutiť bylinkami a koreninami,
 • zabezpečiť v strave dostatok vitamínov a minerálov (zmiešaná strava ich obsahuje v dostatočnom množstve).

Ako sa stravovať pri užívaní inzulínu

Zavedenie inzulínu do liečby pri cukrovke (diabetes mellitus) má svoje jednoznačné zdravotné výhody – zlepšuje metabolickú vyrovnanosť diabetika, pomáha predchádzať vzniku komplikácií hroziacich z cukrovky alebo zmierňuje už vzniknuté komplikácie. Inzulín ovplyvňuje aj subjektívny stav diabetikov. Diabetici po začatí liečby inzulínom sa cítia oveľa lepšie ako pred ňou, ustupuje malátnosť a pocit únavy, poruchy spánku, ustupuje smädenie aj častejšie močenie, diabetici veľmi často udávajú zlepšenie psychických funkcií. Aj tí, ktorí sa dlho vyhýbali liečbe inzulínom oceňujú jej prednosti a ľutujú, že sa na liečbu inzulínom nedali presvedčiť už skôr.

Na druhej strane podávanie inzulínu ovplyvňuje denný režim diabetika, vyžaduje určitú sebadisciplínu. Inzulín sa podáva pred jedlom – rýchloúčinkujúci 15 až 30 minút pred jedlom, v prípade pretrvávania vyšších glykémií po jedle možno predĺžiť tento interval na 45 minút. Podobne je to aj pri zmesiach rýchlo a dlhoúčinkujúceho inzulínu. Pôsobenie dlhoúčinkujúcich inzulínov (sú zakalené) nastupuje pozvoľne a preto nie je potrebné po ich podaní sa najesť, samozrejme za predpokladu, že diabetik má normálny stravovací režim.

Ako sa stravovať pri užívaní inzulínového analógu

Zavedenie inzulínových analógov do liečby umožňuje diabetikom voľnejší režim – ich účinok nastupuje rýchlejšie ako u humánnych inzulínov a preto sa nemusia podávať s časovým odstupom . Podávajú sa hneď pred jedlom a dokonca sa môžu podať počas jedla alebo bezprostredne po ňom.

Hlavné zásady diéty pri cukrovke I. typu

 • Stravujte sa pravidelne – spravidla šesťkrát denne (závisí to od inzulínového režimu).
 • Nesmiete hladovať, zachovávajte preto pravidelnosť v stravovaní (čas a množstvo jedla).
 • Dodržujte pitný režim (pite minerálne vody, ovocné čaje, prírodné šťavy – nezabudnite ich započítať do sacharidových jednotiek.
 • Strava musí byť dostatočne energeticky výdatná a pestrá. Nezabudnite, že bielkoviny sú v sprievode tukov (mäso) a sacharidov (rastlinné zdroje).
 • Tuky sú hlavným dodávateľom energie, sú živinou, ktorú si musí diabetik sledovať.
 • Sacharidy tvoria asi 50 % z celkovej energie. Preto podávame tzv. zložené sacharidy, t.j. po ktorých glykémia nestúpa rýchlo. Sú to: celozrnné pečivo, chlieb, celozrnné cestoviny, celozrnná ryža a ovsené vločky. Množstvo sacharidov určujeme podľa tzv. sacharidových jednotiek, ktorých počet na deň určí lekár.
 • Neodporúčajú sa „dia“ sladkosti – napriek tomu, že nezvyšujú glykémiu, obsahujú vysoké množstvo tuku. Vhodnejšie je ovocie, ktoré však treba započítať do sacharidových jednotiek.
 • Na začiatku choroby je nutné vážiť množstvo potravín (na gramy), neskôr je možný odhad „voľným okom“.
 • Odporúča sa jedlo pripravovať varením, dusením, pečením, grilovaním. Vyprážanie nie je vhodné pre vysoký obsah tukov.
 • Nevhodné je konzumovať potraviny sladené cukrom, medom a pekárenské výrobky z bielej múky.

Hlavné zásady diéty pri cukrovke II. typu – tabletami

 • Stravu konzumujte viackrát denne, pri redukčnej diéte trikrát denne.
 • Najčastejšie je cieľom diéty znížiť telesnú hmotnosť, je teda nutné podstatne redukovať doterajší celkový príjem energie.
 • Je nutné dodržiavať sacharidové jednotky určené lekárom! Žiadajte si predpísať vhodnú diétu v sacharidových jednotkách vašim diabetológom. Zo začiatku si stravu vážte, budete tak presnejšie dávkovať energetický príjem.
 • Bielkoviny sú vhodné kvalitné, s nízkym obsahom tuku i cholesterolu (chudé mäso, biele mäso, ryby), rastlinné bielkoviny v strukovinách.
 • Tuky výrazne obmedzujte, pozor na skryté tuky v niektorých potravinách, samostatne tuky jedzte len výnimočne (maslo, rastlinné tuky...).
 • Sacharidy konzumujte tzv. zložené – komplexné (celozrnné pečivo, tmavá múka a výrobky z nej, ovsené vločky).
 • Do jedálneho lístka zaraďujte hlavne veľa zeleniny – čo najviac v surovom stave.
 • Dodržiavajte pitný režim, hlavne príjem ovocných a bylinkových čajov. Ovocné šťavy musíte započítať do sacharidových jednotiek. Pozor na príjem minerálok a celkového objemu tekutín pri vysokom tlaku (konzultujte s diabetológom).
 • Do jedálneho lístka je vhodné zaradiť 1 až 2 zeleninové dni s primeraným množstvom ovocia.
 • Nezabúdajte na aktívny telesný pohyb – dávku a druh však konzultujte s lekárom.
 • Nejedzte „dia“ sladkosti. Hoci nezvyšujú krvný cukor, obsahujú veľa tuku a ohrozujú stabilitu vašej hmotnosti. To spôsobuje zhoršenie cukrovky.
 • Obmedzte príjem kuchynskej soli. Jedlá dochucujte rôznymi bylinkami.
 • Pravidelne si kontrolujte telesnú hmotnosť, ak nechudnete, za žiadnu cenu nepriberajte!

Hlavné zásady diéty pri cukrovke II. typu – inzulínová liečba

 • Stravu konzumujte 5- až 6-krát denne, druhú večeru tvorí ovocie, zelenina, prípadne nízkotučný jogurt. Jedzte pomaly.
 • Celková denná energetická látka by sa mala redukovať tak, aby došlo k úprave prípadnej nadváhy alebo obezity.
 • Dodržujte rozpis a množstvo sacharidových jednotiek určených vašim diabetológom (rozpis vám stanovili podľa typu vašej inzulínovej liečby). Z toho vyplýva potreba tzv. medzijedál (menšie množstvo jedla medzi hlavnými jedlami), ich veľkosť (1 až 2 sacharidové jednotky), vzájomné časové rozstupy.
 • Snažte sa spoznať „svoj inzulín“ – kedy začína pôsobiť, kedy dosahuje vrchol účinku.
 • Jedzte kvalitné bielkoviny s nízkym obsahom tuku a cholesterolu (chudé biele mäso, hydina bez kože). Vyhýbajte sa údeným mäsovým výrobkom. Konzumujte rastlinné bielkoviny – sóju a sójové výrobky.
 • Výrazne obmedzte tuky! Konzumujte hlavne kvalitné rastlinné tuky aj to minimálne.
 • Jedzte tzv. zložené, komplexné sacharidy, po ktorých hladina cukru v krvi stúpa pomalšie (celozrnný chlieb a pečivo, celozrnné cestoviny, ovsené vločky).
 • Konzumujte veľa zeleniny, hlavne surovej. Osvedčeným receptom sú zeleninové večere s malou porciou ovocia.
 • Dodržiavajte pitný režim – vhodné sú ovocné a bylinkové čaje, riedené ovocné šťavy. Obsah ich sacharidových jednotiek sa musí započítať do celkového množstva sacharidových jednotiek. Pozor na veľké množstvo tekutín a minerálok pri vysokom tlaku – konzultujte radšej s lekárom.
 • Nehladujte! Pri pocite hladu jedzte zeleninu (tzv. neobmedzené potraviny v jedálnom lístku diabetika).
 • Nejedzte potraviny sladené cukrom, medom, nepite sladké nápoje.
 • Nevhodné sú pekárenské výrobky z bielej múky.
 • Obmedzte príjem kuchynskej soli.
 • Vykonávajte primeranú fyzickú aktivitu – ak len trochu môžete, športujte. O druhu a veľkosti fyzickej záťaže sa poraďte so svojim lekárom.

Časovanie jedla a medzijedla

Medzijedlo je menšia dávka jedla (1 až 2 sacharidové jednotky), ktoré sa podáva medzi hlavnými jedlami, resp. ako druhá večera. Veľkosť medzijedla závisí od inzulínového režimu, stupňa a trvaní fyzickej záťaže počas dňa. Medzijedlo je niekedy nutné, aby sa zabránilo hypoglykémii (nízkej hladine cukru v krvi) a aby sa udržala dobrá kontrola glykémie.

Diéta sa musí individuálne vypracovať pre každého pacienta, prispôsobiť sa rodinným stravovacím zvykom a musí sa pravidelne kontrolovať, aby sa vylúčilo pôsobenie nepriaznivých vplyvov.

Sacharidové jednotky

Naučiť sa hodnotiť potraviny podľa obsahu sacharidových jednotiek je pre pacienta veľmi výhodné, najmä z časového hľadiska. Každý diabetik pri zostavovaní diétneho plánu má stanovený ideálny obsah sacharidov (SJ), ktorý je primeraný k jeho energetickej potrebe a podielu, ktorý je potrebné dodať vo forme sacharidov.

Celodenný obsah sacharidových jednotiek je podľa typu diabetika a jeho potreby rozdelený na jednotlivé porcie jedla tak, aby inzulínový režim bol v súhre so stravovacím režimom. Výhoda počítania stravy v sacharidových jednotkách je, že pacient si vie jednoducho a pomerne presne zostaviť jednotlivé jedlá tak, aby bol splnený odporúčaný obsah sacharidových jednotiek. Potraviny z jednotlivých skupín si môže ľubovolne obmieňať a jeho strava bude pestrá a chutná.

1 SJ = 10 sacharidov

Rýchle sacharidové potraviny v množstve, ktoré zodpovedá 1 SJ.

(Používajú sa na preliečenie hypoglykémie.)

Hroznový cukor (glukopur) 1 PL 10 g
Kryštálový cukor 1 PL 10 g
Kockový cukor 3 kocky 10 g
Med 1 PL lyžica 13 g
Coca cola 1/2 pohára 100 ml
Ovocný nápoj sladený cukrom 1/2 pohára 100 ml

Voľné sacharidové potraviny – 0 SJ

Patrí sem zelenina, najmä listová, do obsahu 200 g (plný tanier) – neovplyvňujú glykémiu, okrem zeleniny uvedenej v tabuľke započítateľnej zeleniny (hrášok, kukurica, mrkva, cvikla).

Započítateľné sacharidové potraviny v množstve, ktoré zodpovedá 1 SJ

Chlieb biely 1/2 krajca 20 g
Chlieb čierny 1/2 krajca 20 g
Chlieb s ľanovými semienkami 1/2 krajca 25 g
Chlieb grahamový 1/2 krajca 25 g
Rožok biely 1/3 (50-gramového) 15 až 20 g
Rožok graham 1/2 (50-gramového) 25 g
Vianočka 1/2 krajca 15 až 20 g
Suchár 1 ks 15 g
Múka – pšeničná, ražná, kukuričná 1 PL 15 g
Ovsené vločky 2 PL 20 g
Ryža surová 1 PL lyžica 15 g
Ryža varená 2 PL 45 g
Knedľa varená 1/2 krajca 25 g
Cestovina surová 1 PL 15 g
Cestovina varená 2 PL 45 g
Pudingový prášok 1 PL 15 g

Ovocie (1 SJ)

(* znamená, že hmotnosť je uvedená aj so šupou, kôstkou a pod.)

Ananás 1 koliesko 140 g *
Banán 1/2 ks 70 g *
Broskyne 1 ks 120 g *
Ríbezle 7 PL 140 g
Čerešne 1 kompótová miska 90 g *
Černice 8 PL 140 g
Čučoriedky 7 PL 140 g
Egreš 6 ks 120 g
Pomaranč 1 ks 150 g *
Grapefruit 1/2 ks 170 g *
Hrozno 1 malý strapec 70 g *
Hruška 1 malá 90 g *
Jablko 1 malé 90 g *
Kivi 1 väčšie 110 g *
Maliny 7 PL 150 g
Mandarínky 2 menšie 150 g *
Jahody 10 ks 160 g
Marhule 2 až 3 ks 110 g *
Slivky 4 ks 90 g *
Melón červený 2 až 3 krajce 270 g *

Zemiaky, započítateľná zelenina a strukoviny v množstve zodpovedajúcom 1 SJ

Zemiaky varené 2 PL 65 g
Zemiakové hranolčeky 15 ks 35 g
Zemiaková kaša 2 PL 75 g
Zemiaková kaša 2 PL 75 g
Zemiaková kaša 2 PL 75 g
Zemiaková knedľa 1/2 krajca 45 g
Fazuľa varená 3 PL 80 g
Hrach varený 3 PL 80 g
Hrášok sterilizovaný 7 PL 120 g
Kukuričné zrno varené 3 PL 65 g
Mrkva surová 2 malé alebo 1 väčšia 80 g

Bielkovinové potraviny - do obsahu SJ sa započítava len mlieko a niektoré mliečne výrobky (1 SJ v množstve):

Mlieko 1 pohár 200 ml
Jogurt biely 1 pohár 200 ml
Acidofilné mlieko 1,5 pohára 300 ml

Jedlá

1 porcia

Kurací vývar s rezancami (cestovina 1 SJ) 250 ml 1 SJ
Šošovicová polievka sladká (zátrepka 1 SJ, šošovica 1 SJ) 250 ml 2 SJ
Gulášová polievka (zemiaky 50 g = 1 SJ + zátrepka 1 SJ) 250 ml 2 SJ
Bravčové mäso na paprike, cestovina (omáčka 1 SJ + cestovina 140 g 4 SJ) cestoviny 140 g 5 SJ
Francúzske zemiaky 250 g 5 SJ
Králik na zelenine, slovenská ryža slovenská ryža 100 g 3 SJ
Lečo s chlebom chlieb 50 g 2 SJ
Pečené kura s ryžou ryža 100 g 2 SJ
Pstruh na masle so zemiakmi zemiaky 150 g 3 SJ
Pstruh na masle so zemiakmi zemiaky 150 g 3 SJ
Plnená paprika, zemiaky (ryža + šťava 2 SJ + zemiaky 3 SJ) 150 g 5 SJ
Rizoto s bravčovým mäsom a syrom ryža 130 g 3 SJ
Vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom (strúhanka 30 g, zemiakový šalát 150 g) 150 g 5 SJ
Zemiakové knedle plnené údeným mäsom a dusenou kapustou zemiaková knedľa 300 g 5 SJ
Autor: MUDr. Adriana Ilavská, diabetológ

 

Na vašom jedálnom lístku by sa mali objaviť potraviny:

• ryža natural, celozrnné potraviny – obsahujú veľa vlákniny, tá spomaľuje vstrebávanie cukrov,

• koreniny: kurkuma, škorica, klinček, bobkový list, používajte karí, indickú zmes,

• ovos a ovsené vločky – pomaly uvoľňujú energiu,

• z ovocia sa odporúčajú grapefruit, jahody, ale aj melón, slivky, banány, sušené brusnice alebo čučoriedky sú plody schopné znižovať cukor v krvi,

• vhodná zelenina – baklažán, uhorka, hlávkový šalát, tekvica, cukina a pravidelná konzumácia surovej aj kyslej kapusty, ale i cibuľa a cesnak ako tradičné liečebné prostriedky,

• strukoviny, ktoré majú schopnosť pomaly uvoľňovať živiny: sója, sójové produkty ako syry tofu, nátierky,

• z bylín sú vhodné ľubovník bodkovaný, baza čierna, plody borievky, koreň púpavy, semeno pestreca mariánskeho, koreň nátržníka, plody fenikla, listy čučoriedok,

• odporúča sa aj žerucha ako posýpka do polievky (1 čajová lyžička denne),

• zvýšte príjem vitamínov skupiny B (nachádza sa v pšeničných klíčkoch a otrubách), nájdete tam aj potrebný chróm (posilňuje účinnosť inzulínu), horčík a aj zinok (má vplyv na rast a odolnosť, urýchľuje hojenie tkanív). Horčík nájdete aj v obilninách či fazuli, chróm v pivovarských kvasniciach, syroch, celozrnnej múke, zemiakoch. Zinok nájdete v tekvicových, sézamových semenách, hubách, kuracom mäse, šošovici, obsahuje ho aj kakao.

Klinki tu:

www.hopetv.cz/archiv-poradu/v-ordinaci-diabetologa-mudr-marek-ondracek.html